powrót na stronę główną   strona-download

 

Temat 2 :  World  Wide Web – ogólnoświatowa sieć dostępu do informacji   ( 2 godz.)

 

1.      Wyszukiwanie informacji na stronach www

 Dostęp do internetu i umieszczonych na stronach www informacji staje się coraz bardziej powszechny. Najprostszym sposobem jest posiadanie zwykłego modemu i korzystanie z usług TP SA płacąc za czas połączenia z internetem w postaci impulsów licznikowych (niestety przy częstym korzystaniu jest to sposób dość drogi ). Inne sposoby to modem SDI lub szeroko reklamowana Neostrada i opłaty zryczałtowane.

Jeżeli już mamy dostęp do internetu  możemy właściwie w sposób nieograniczony korzystać z zawartych w nim informacji.

Jeżeli znamy adres strony, na której znajduje się szukana informacja wpisujemy go do paska adresu i po kłopocie. Gorzej gdy szukamy czegoś nie bardzo wiedząc gdzie to się znajduje, ale tutaj pomocą służą nam  wyszukiwarki , taka najpopularniejsza to w tej chwili  www.google.pl   Można korzystać również z wyszukiwarek, które proponują nam portale internetowe takie jak np.  www.wp.pl ( Wirtualna Polska) , www.onet.pl  , www.interia.pl , www.gazeta.pl  i wiele innych.  Strony www są dla firm najlepszym sposobem zaistnienia na światowym rynku. Coraz częściej dokonuje się zakupów przez intenet, choćby bardzo popularna strona www.alegro.pl , która  zajmuje się sprzedażą (drogą licytacji)  przedmiotów należących do internautów.

Każdy może zbudować swoją stronę i umieścić ją na darmowym portalu.

Poprzez wolny dostęp do internetu  pojawia się tam tak dużo informacji , że powoduje to coraz większe trudności w dotarciu do tej przez nas pożądanej.  Innym problemem są treści jakie niosą niektóre strony internetowe.

 Czynności  do wykonania:

Znajdź informacje o grudniowym tsunami.

 

2.      Przenoszenie informacji na nośniki ( dysk twardy, dyskietka, płyta CD)

 Znalezioną  w zasobach internetu informację chcąc w dalszej części swojej pracy wykorzystać, trzeba zapisać na jakimś nośniku. W pierwszej chwili  najczęściej zapisujemy ją na dysku twardym, później przegrywamy na dyskietkę lub płytę CD. Możemy stronę internetową zapisać w całości, ale wtedy zostanie zapisanych wiele niepotrzebnych nam informacji. Najlepiej zaznaczyć fragment nas interesujący i skopiować do utworzonego  w jakimś edytorze ( WORD, Notatnik )  dokumentu tekstowego.

Zapisywanie zdjęć czy elementów graficznych -  wskazując zdjęcie z prawego klawisza myszy rozwijamy menu kontekstowe i wybieramy opcję zapisz jako a następnie w pojawiającym się oknie wskazujemy miejsce, w którym chce zapisać dane zdjęcie

 Czynności  do wykonania:

  • Utworzyć na dyskietce nowy  folder  -   internet

  • Utworzyć w folderze internet  dokument w Wordzie – znalezione.doc

  • Otwarty dokument tekstowy zminimalizować ( na pasek zadań)

  • Wyszukujemy przy pomocy przeglądarki  żądaną informację

  • Zanaczamy fragment tekstu myszką i wybieramy opcję kopiuj ( z górnego menu Edycja lub skrót klawiszowy Ctrl +C )

  • Otwieramy utworzony dokument znalezione.doc  i wykonujemy operację wklej – klawisz Ctrl+V

  • Skopiuj w podany powyżej  sposób ze strony szkolnej plan lekcji na 30 kwietnia i 1 maja

  • Otwórz stronę naszej szkoły i zapisz w swoim folderze internet zdjęcie budynku szkoły

 

3.      Poczta elektroniczna

Jednym ze sposobów komunikowania się poprzez internet jest poczta elektroniczna. Wystarczy dostęp do komputera podłączonego do internetu, nie jest konieczne nawet jego posiadanie.

Portale internetowe umożliwiają założenie darmowej skrzynki pocztowej o parametrach wystarczających dla zwykłego użytkownika. Wystarczy wejść na którymś z nich na odnośnik poczta i odpowiednio wybierać opcje, które nam będą kolejno wyświetlane. Ponieważ mamy unikalny login na określonym portalu internetowym (np. mdymarski)  to powstaje również unikalny w internecie  adres naszej skrzynki pocztowej (np .    mdymarski@wp.pl ). Dostęp do tej skrzynki innym użytkownikom blokuje znane tylko przez nas hasło.

Jeżeli posiadamy komputer w domu, a na nim zainstalowany program pocztowy np .Outlook Express to aby ułatwić sobie korzystanie z poczty elektronicznej konfigurujemy ten program do odbioru poczty z naszego  konta.

Korzystając z poczty elektronicznej można przesyłać proste teksty , ale również całe pliki (a więc dokumenty, zdjęcia itp.)

 Czynności do wykonania :

Założyć skrzynkę pocztową na portalu Wirtualna Polska i przesłać na adres prowadzącego krótki list.

 

góra strony