powrót na stronę główną


Szklarska Poręba
- to największe centrum wypoczynkowe i turystyczne Sudetów oraz Dolnego Śląska. Miasto leży na wysokości 440 - 886 m n.p.m., zajmuje powierzchnię 76 km2, liczy ponad 8 tysięcy mieszkańców i posiada bazę hotelowo - gastronomiczną dla około 6 tysięcy wczasowiczów i turystów. Aktualnie opracowany plan zagospodarowania przestrzennego utrzymuje te granice aby nie dopuścić do zakłócenia równowagi ekologicznej oraz proporcji zabudowy do terenów zielonych i rekreacyjnych. Trwają prace umożliwiające przejście na ogrzewanie budynków gazem lub energią elektryczną eliminując spalanie paliw stałych.

Historia turystycznej renomy Szklarskiej Poręby sięga początku XIX wieku. W okresie międzywojennym miasto należało do najbardziej znanych stacji klimatycznych. Malowniczo położone w dolinie rzeki Kamiennej oraz na stokach Wysokiego Grzbietu Izerskiego i u podnóża Szrenicy (1362 m n.p.m.) w Karkonoszach, posiada znakomite warunki do uprawiania całorocznej turystyki i sportu. Dysponuje siecią ponad 100 km szlaków górskich i tras spacerowych wokół miasta oraz licznymi atrakcjami turystycznymi, takimi jak: zmodernizowana, dwuosobowa krzesełkowa kolej linowa na Szrenicę, o zdolności przewozowej 1400 osób na godzinę, wodospady "Kamieńczyka" i "Szklarki", "Zakręt Śmierci" i wiele innych. W niedalekiej przyszłości zamierza się zagospodarowanie 16 istniejących źródeł wód termalnych i mineralnych.

Zalegająca długo pokrywa śnieżna i walory terenu pozwalają na organizowanie masowych biegów narciarskich, z których najważniejszy to " Bieg Piastów i Medyków". Masyw Szrenicy posiada 5 nartostrad o różnym stopniu trudności, w tym 2 posiadające homologację FIS. Badania sportowców, przebywających tu na obozach kondycyjnych, wykazują znaczny przyrost hemoglobiny, podobny temu jaki w Alpach obserwuje się na wysokości ok. 2.000 m. n.p.m.