KONTAKT: fax/ tel. 75 717 22 06   tel. 75 717 30 55     ul.Obrońców Pokoju 17    58-580 Szklarska Poręba        e-mail: lo_szklarska@wp.pl
Dzisiaj jest   , witamy  internautów na stronie szkolnej
powrót   >> strona główna
powrót  >>   wydarzenia
         
       SZKOLNE WARSZTATY ASTRONOMICZNE

 
      

XX   SZKOLNE WARSZTATY ASTRONOMICZNE

 

To już po raz XX do Parku Ciemnego Nieba na Orlu w Górach Izerskich zjechała młodzież zainteresowana astronomią. Jubileuszowe Szkolne Warsztaty Astronomiczne odbyły się w dniach 27/28/29.09.2017. 

Pierwszego dnia po zakwaterowaniu, każdy z uczestników udał się na pierwszy wykład dotyczący Solarygrafii oraz na prezentację wyników prac z zeszłych warsztatów. Zajęcia prowadzone były przez pana dr Tomasz Mrozka. Po zajęciach uczestnicy udali się na posiłek oraz krótką przerwę. Następnie pani dr Joanna Molenda-Żakowicz poprowadziła zajęcia pod tytułem „Ziemianin szuka domu”. Kolejnym wykładem był wstęp do obserwacji wizualnych „Co widać na niebie”, a omawiał nam je pan dr Piotr Kierzkowski. Po nich zostaliśmy podzieleni na grupy. Pierwsza grupa zajęła się przygotowywaniem teleskopów do nocnych obserwacji, natomiast grupa druga miała w tym czasie ćwiczenia komputerowe z mapy nieba. Po wszystkich wykładach mieliśmy zajęcia obserwacyjne, po których udaliśmy się do swoich pokoi.

            Drugiego dnia zaraz po śniadaniu zostaliśmy rozdzieleni na grupy. Grupa pierwsza udała się na wykład dotyczący heliofizyki oraz ćwiczenia komputerowe w programie „gnuplot”. Prowadzącymi byli pan dr Sylwester Kołomański oraz pani dr Ewa Niemczura. Kolejna grupa miała zajęcia z teleskopem i aparatem (selfik). Grupa trzecia pod okiem kowala, pana Piotra Biedronia, mogła własnoręcznie wykonać sobie pamiątkę z warsztatów. Ostatnia grupa wyruszyła w głąb lasu z panią mgr Magdą Parys-Wasylkiewicz, żeby dokonać pomiarów drzew i móc obliczyć ich wiek. Po zasłużonej przerwie odbył się kolejny wykład na temat historii materii przygotowany przez naszego kolegę Filipa Wolniewskiego. Pod koniec dnia wszyscy udali się na ognisko a następnie na obserwacje gwiazd.

W ostatni dzień pan dr Tomasz Mrozek poprowadził wykład pod tytułem „Jak złapać zorzę polarną?”.

Warsztaty uważam za bardzo interesujące. Pogłębiliśmy naszą wiedzę z zakresu astronomii, poznaliśmy ciekawych ludzi i mieliśmy okazję wysłuchać zawodowych astronomów. Najważniejsze jednak  to możliwość obserwacji tajemniczego Wszechświata.

Wiktoria Cieślik

        
kontakt: fax/tel. 75 717 22 06 , tel. 75 717 30 55   e-mail: lo_szklarska@wp.pl    ul.Obrońców Pokoju 17    58-580 Szklarska Poręba    admin:  mdymarski@wp.pl